יוגה ותרפיה ביוגה

יוגה היא מעין מפת דרכים של מסעו האישי והחברתי של האדם. ביוגה שלשה היבטים: פיתוח עצמה ויכולת, חקר עצמי ותרפיה. היבטים העוסקים בכל תחומי החיים – פיזי נפשי ורוחני.

כדי ללמוד את המפה ולהתנסות בדרך אנו זקוקים למורה מהימן, שבאמתחתו מערכת אפשרויות להתאמת הדרך והאמצעים ללכת בה לתלמיד, שהרי המפה אינה המסע עצמו וקיימים הבדלים בין תלמיד לתלמיד (גיל,מין, מצב בריאותי, צרכים אישיים, מטרות יכולות מגבלות, עיסוק, דת וכו'). במרכז היוגה בגישה זו עומד הפרט – התלמיד – האדם.

הידע של מערכת האפשרויות ומיומנות המורה בהוראת יוגה, המלצות לגבי תרגול, תזונה וסגנון חיים המותאמים לפרט הם בלב היוגה תרפיה.

תרגול יוגה אמור לשקם, לחדש, לאושש, לחזק ולהבריא את העוסק בה, ולקדם את האדם מהמקום בו הוא מצוי. גם אם תרגלנו יוגה כצעירים ואנו בעלי גוף בריא וחסון, בפרק השני של חיינו בו אנו מתמודדים עם חיי משפחה וקריירה, אין אנו יכולים להתפנות לתרגול יומי של שעות, מומלץ לעסוק בתרגולים קצרים יותר לצורך שימור האנרגיה שלנו, פיתוח בהירות מחשבה, מיומנות, ספונטניות ויצירתיות – תרגולים המותאמים לנו. אם אדם פונה ליוגה בתקופה זו של חייו, עם בעיות גופניות ו/או קשיים נפשיים, יש להתאים לו תרגול מסוים, המתחשב גם בזמן העומד לרשותו. התרגול בקבוצה הנו לצורך תמיכה בתרגול האישי.

כיום התמונה שונה. באסכולות יוגה רבות נדרש התלמיד להתאים את עצמו לשיטה, התרגול עשוי להיות פיזי, דינמי, אינטנסיבי ומדויק ובדרך כלל אבות הגישה כמו איינגר ופטבי ג'ויס (אשטנגה יוגה), למדו יוגה בצעירותם ופיתחו את מה שקיבלו ממורם – פרופ' קרישנמצ'ריה לשיטות תרגול.

המורה המלמד יוגה כתרפיה, נדרש לידע רחב ביותר של היוגה, להתנסות אישית מעמיקה ויכולת אבחנה חדה.

את הגישה טווה פרופ' קרישנמצ'ריה ולימד אותה במשך עשרות שנים לבנו ותלמידו ט.ק.ו. דסיקצ'ר. הגישה נקראה ויניוגה (יישום יוגה) והיא בעצם מערכת כלים, עקרונות ואפשרויות ליישום היוגה, ולא סגנון ושיטת תרגול.

יקורס יסודות 2005 (צילם: רונן הירש)

קורס יסודות 2005 (צילם: רונן הירש)

This entry was posted in תרפיה ביוגה. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: קישור טראקבאק.

השאר תגובה

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*