רמהסואמי: טאפאס = שליטה בלשון

פטנג'לי מתייחס ל'טאפאס ' בסוטרות היוגה שלו הן בקרייה יוגה והן באשטנגה יוגה. פרשנים  מוקדמים רבים מתייחסים לטאפאס כהתמתנות בדיבור ובצריכת מזון (mitabhashana ו-mitahara).  הגורו שלי מייחס ללשון שני דברים; שתי פונקציות ושתי חולשות (chapalya jihva).

1. ללשון בלוטות טעם. דבר העלול להוביל לאכילה לצורך מתן הנאה לבלוטות הטעם . אם האכילה אינה בשליטה, אדם  מתחיל לאכול לצורך הנאה. בעוד שהיוגי אוכל על מנת להתגבר על הכאב של הרעב ואולי יאכל פעם אחת ביום, הנהנתן (bhogi) אוכל מספר פעמים נפרדות לצורך טעימות מזון להנאה. Yogabhyasi ממליץ לאכול במתינות ולהתגבר על הפיתוי של הלשון. זהו טאפאס ביחס לאכילה.

2. התפקיד האחר של הלשון הוא לדבר. הלשון הינה חלק חשוב ממערכת הקול. דיבור ללא הבחנה יכול להיות גם כן בגלל חולשה של הלשון. דיבור ללא הבחנה מפריע לנפש ומוביל לתוצאות לא רצויות אחרות. לכן  yogabhyasi של פטנג'לי ממליץ על דיבור מתון וראוי, גם האחרון הינו טאפאס.

טאפאס הוא ההתמתנות בצריכת מזון ובדיבור – או,

שליטה בלשון.

https://www.facebook.com/ramaswami.srivatsa?fref=ts

This entry was posted in יוגה ומהות. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: קישור טראקבאק.

השאר תגובה

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*