לנגהנה קרייה – תרגול העשוי לשמש לצורך הרגעה או זיכוך.

תרגום החיבור של פול הרווי *

לנגהנה קריה היא מתודולוגיה בויניוגה אליה משוייך פוטנציאל של צמצום, הקניית קלילות או כווץ  (הפחתה/הקטנה) במהלך תרגול  אסאנה, פראניאמה ומודרה. בתהליך של תרגול, המימוש של לנגהנה הוא באמצעות ההבנה של העקרונות העיקריים הבאים לידי ביטוי בהתא יוגה ובאיורוודה.

בויניוגה, או ביישום של לנגהנה קרייה, מתחוללת בגוף נסיגה של אגני (אש/חום) מהפריפריה אל הליבה. תוצאה זו מושגת באמצעות ביצוע שינויים באנרגיות המערכתיות של העיכול ובהפרשות ממערכת העיכול. לכן מנקודת מבט של איורוודה, מדובר ביישום תרגול המביא לשינויים בעקרונות הדושות – ואטה, פיטה וקאפה .

עם זאת, פחות מוכרים בחוגי היוגה שני הממדים הפונקציונליים של לנגהנה קרייה אותם ניתן ליישם. מדובר בטכניקות לצורך שכוך (Śamanam) או לצורך זיכוך (Śodhanam). השמות הטכניים  Śamanam Kriyā או Śodhanam Kriyā.

לנגהנה קרייה בתור ׳שמנם׳ או תהליך פליאטיבי (שיכוך), קשורה בשינוי מערכתי המסייע בהקלה של סימפטומים הנחווים על ידי הפרט. בגישה זו ניתן להשתמש כמתודולוגיה, כדי להשקיט או להפחית היפראקטיביות או פעילות יתר  כלשהיא והשלכותיה על ההבט הפיזי, האנרגטי או הפסיכולוגי במערכת.

תוצאה זו מתממשת באמצעות טכניקות תרגול יוגה כגון נשיפה מוארכת, או עצירה קלה לאחר הנשיפה בתרגול אסנה או בתרגול נשימה בישיבה פשוטה, או על ידי ביצוע של תנוחות כפיפה קדימה, או תנוחות פיתול בסיסיות. טכניקות אלה מהוות את אחד מהעקרונות הנדרשים בתיבת הכלים של גישת הויניוגה, במיוחד בהתחשב בכך שרוב התלמידים משתתפים בשיעורים קבוצתיים ולא מונחים באופן פרטני.

כאן ניתן לטעון  כי תלמידים רבים נמשכים ליוגה כי הם חווים עודפים של משהו אותו הם רוצים למזער, יישום רב של טכניקות שהן ׳שמנם לנגהנה קרייה׳ (לשיכוך), היא אחת הסיבות שגישת ויניוגה נתפסת בעיקר בהקשר טיפולי, או אפילו כ״מדיטציה לעייפים", כפי שנכתב בעבר בעיתון יומי בבריטניה.

אולם זהו רק פן אחד של לנגהנה קרייה. ושוב אפשר לטעון שזה רק הצעד הראשון – אם כי צעד חשוב מאוד, בתהליך לקראת התחוללות של שינוי ברמה פונקציונלית עמוקה. מעבר לכך נוכל לטפח הרגל של צמצום או הפחתה של סימפטומים כאשר אנו חווים אותם.

במילים אחרות שכוך סמטומים וצמצום הם תקפים והכרחיים ועבור רבים השכוך הינו מספק במהלך חיים עסוקים וקשיים אישיים, לפחות עד שמתנערים שוב ונוקטים בפעולה בסגנון מודרני של detox ו-retox. זהו המקום שבו המתרגל נדרש לחפש אחר אמצעי עמוק יותר על מנת לחולל שינוי (מרחיק לכת ) ברמה של מה שמכונה ׳שודנם קרייה׳ – זיכוך או ריפוי מלא, או פעולות אשר עשויות ליצור שינוי ברמה סיבתית עמוקה.

מכאן הרעיון של לנגהנה קרייה כצורה של ביעור חולי וריפוי ולא רק תרגול  לצורך שכוך והרגעה. מדובר באותו תרגול אך באינטנסיביות שונה ולמשך זמן שונה, מבחינת היישום שלו משתמשים באותם הכלים אך בעצמה שונה, ובאורך תרגול שונה.

במילים אחרות, היכולת לתרגל באפן עצמאי בבית לארך זמן היא תהליך קשה עד בלתי אפשרי עבור רבים. ובעצם, נדרש כינון של תרגול המאפשר תהליך והתפתחות במקום לצורך תחזוקה בלבד.  נדרש תרגול בעל עוצמה ואורך שבאמצעותו המערכת יכולה "להתבשל” ו"לזדכך” (כמו בתהליכי זיקוק וחישול), ולא רק ״להרגע״ ו״לצמצם".

ביצוע מתמיד של תרגול אישי קצר הוא צעד התפתחותי חשוב בכוון של ויתור על  ׳הופעה׳ בתרגול קבוצתי גרידא. יחד עם זאת, הדבר דומה להשוואה בין תהליך ה״קריה-יוגה״ בפרק השני של סוטרות היוגה עם ההכוונה לצמצום, לתהליך  ״אשטנגה-יוגה״  וההכוונה לזיכוך בו עוסק פרק זה בהמשך.

הנקודה החזקה לטווח קצר של המתודולוגיה בויניוגה  היא בכך  שניתן לחבר עבורך תרגול יומי של 25 דקות.

הנקודה החלשה של המתודולוגיה של ויניוגה לטווח ארוך היא  שיש לך רק תרגול יומי אישי באורך של 25 דקות בלבד.

 

This entry was posted in יוגה ומהות. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: קישור טראקבאק.

השאר תגובה

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*