מורי – פול הרווי

אחת הבחירות החשובות בחיי היתה ההתחברות לדרך של פול הרווי. באוגוסט 1995, נחשפתי להוראה שלו בכנס ארגון היוגה האירופי בזינל – שוויץ. (ארגון מורי היוגה היה משוייך אז לארגון האירופי). ההוראה היתה אחרת; היתה תחושה ברורה של החוויה האישית של פול, העומק של ההוראה, המסורת העצומה שייצג, הצניעות באופן בו פרס מבחר תרגולים המשוייכים לתורת היוגה שלמד . שנה לאחר מכן פול החל להגיע לארץ באופן קבוע, לימד קורסי מבוא ויסודות הויניוגה, סמינרים אינטנסיביים ללימודי טקסטים וערבים פתוחים לקהילת היוגה בארץ. במקביל, הגעתי לאנגליה ללימודי הקיץ בתכנית להכשרת מורים ויסדנו בארץ תכנית משותפת ללימודי יוגה ותכנית להכשרת מורים. מאז 2014, הלימוד online עם פול וכתיבתו הפורה באתרו מזינים אותי ומשמשים השראה להמשך דרכי ביוגה/בחיים. 

פול כותב באחד הפסומים האחרונים (תרגום חפשי):
״התורה שקיבל TKV Desikachar מ- T Krishnamacharya , סביב התאוריה ותרגול היוגה היו נרחבת בהרבה מהתפיסה העכשווית של מורשת היוגה של קרישנמצ'ריה. 

ההתרשמות הזאת נתקבלה משתי הגישות המתוקשרות יותר של תרגול אסאנה, על ידי חלק מתלמידיו הראשונים של קרישנמצ'ריה, ובמקביל, מהתפיסה הגנרית הפופולרית של ״ויניוגה״ כגישה העושה שימוש בהתאמות של אסאנה לצורך טיפולי, או תרגול בשיעורים קבוצתיים המשלב תנועה ונשימה.

לעומת זאת, פול חווה בלימודיו עם דסיקאצ'אר (שהתקיימו במשך למעלה משלושים ביקורים ממושכים במדרס, לאורך יותר משני עשורים ובאופן פרטי), תובנות שונות לגבי אפשרויות התרגול אליהם נחשף. 

גם בימינו, ׳יוגה על המזרן ׳, (תרגול האברים החיצוניים ״בכיה-אנגה סדנה״) נחשבת לנקודת המוצא של חקר היוגה״.

זכיתי להתחבר לידע הזה דרך פול ולהטמיע את התווים של היוגה שלמד. אחד המאפיינים של ויניוגה – היצירתיות של המורים שלמדו עם דסיקצ׳ר, היא יכולת האלתור .
אני נזכרת במה שאמר לי פול בתגובה להערה שלי לגבי הגישה – דרך חור של מחט את רואה עולם ומלואו..

ב׳בקר לימודי׳ ועיון באתר של פול –  yogastudies.org , נתקלתי בצטוט :

:Reflection – TKV Desikachar
God is always inside the heart"
However we are not always inside the will of God
"So actions can be right or wrong
(Bhagavad Gītā Chapter Eighteen verse 15)

בעברית הייתי אומרת – אלהים מצוי תמיד בלב אך לא תמיד אנחנו פועלים בתשומת לב. חכמת הלב בפעולה תלויה בתשומת הלב.

This entry was posted in השתלמויות מורים. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: קישור טראקבאק.

השאר תגובה

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*