לקראת פסח ה-תש״פ

״כולנו״ בחדרים״ הקדימה ואמרה חביבה פדיה, בשיעור המרומם שניהלה ברשת לפני ערב החג . באפן מפתיע גם אני הייתי השנה ״לגמרי לבד״ וההתעלות המיוחלת באה מן החוץ פנימה, כשותפי המיועדים לסדר יצאו ׳לחגוג׳ בחדר לידה. הצווי ושמחת בחגך התמצה השנה בקלות למרות התנאים המיוחדים.

למדתי בשיעור לחג אודות רעיונות נוספים המופיעים ביהדות (חסידות וקבלה) וביוגה. הוזכרה מדיטציה שהאות ה׳ במרכז מעגל על ה׳מסך הפנימי׳, היחס בין התודעה ללא מודע (בהקשר לאפיקומן), מה שבין הגלוי לסמוי מופיע רבות גם בטקסטים המכוננים של דרך היוגה. נאמר בשיעור ש״בלחם העוני קיים דיבור ומענה״. השנה דלת הבית לא תפתח לאורחים. בעברית קיים קשר בין דל, דלת, לחם עוני ו(גילוי) אליהו – האורח הקרוא היחידי לסדר השנה. לכן פתיחת הדלת לאליהו נעשית משמעותית יותר. בשיעור נאמר (כמו במשנתנו), שהרגלים והזרועות אינם שייכים לחלק הרוחני של הגוף וביוגה הם אכן אינם בעדיפות ראשונה בתרגול שכן, כל תפקידם הוא – עבודות שרות; הרגלים מניידות את הגוף והזרועות מניידות את הדברים אל הגוף או ממנו. לכן בתרגול יוגה, עדיפות ראשונה לעמוד השדרה וההתאמות האישיות נעשות ברגלים ובזרועות.


הרב פרופ׳ ארתור גרין עסק ב״בִּינָה הגואלת אותנו ממצרים ומביאה אותנו לקצה הגאולה. מפסח עד חג השבועות – מתן תורה, אנו מונים את הימים וממשיכים לטפס על ההר ולעלות כדי לזכות ליום הזה״.
״אנו שרויים בזמן של חולי בו מתקיים הפסוק ״ כִּי-גָדוֹל כַּיָּם שִׁבְרֵךְ, מִי יִרְפָּא-לָךְ. (איכה ב׳ יג). אנו נתונים במשבר שפגע בנו רבות ומטפסים בהר מבלי לדעת מתי נגיע לפסגה ומה נפגוש בה. אך קיים מקום פנימי שההתבוננות בו מוצאת ששם אין שבר . ביוגה מדובר בגורם המשתנה ובגורם הבלתי משתנה בהווית האדם. השבר לא יגיע עד למקום הקבוע בו נוכח כח פנימי המסוגל לרפא את השבר הזה. הדבר לא ניתן להבנה – נוכחות אלוהית (או – אלוהות פנימית). מקום הנשמר בשלמותו ואינו נשבר. לכן המִי בפסוק הוא המקום שאיננו מבינים ובאמצעותו אנו שורדים את הימים האלה. הבִּינָה היא כמו האם – ממנו נולדת יצירה, אמנות, ושירה. הכל נולד מתוך הרחם הפנימי הזה – מקום הקיים בנו ואנו חוזרים אליו. אמהות פנימית.

בתודות לחביבה פדיה ולאורחיה (5 באפריל,2020)

.

This entry was posted in המקורות שלנו. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: קישור טראקבאק.

השאר תגובה

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*